Selçuk Canbek’i Kaybettik

Kategori: Duyuru, Genel | 0

Bir çoğumuzu mağaracılıkla tanıştıran, Dr. Selçuk Canbek’i ne yazık ki kaybettik. Selçuk Hoca’mız bir süredir akciğer kanseri için tedavi görüyordu. 22 Mart sabahı saat 3 sularında hayata gözlerini yumdu.

Selçuk Hoca’mızın, Mağaracılık Federasyonu’nun Mağaracılar Birliği olduğu dönemden beri gerek kurtarma gerek eğitim alanında camiaya önemli katkıları oldu. Lisans eğitimini ODTÜ’de bitiren Selçuk Canbek, doktorasını yaptığı Osmangazi Üniversitesi bilgisayar bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yaparken Eskişehir Mağara Araştırma Derneği’ni kurdu ve burada bir çok mağaracı yetiştirdi.

2002 yılında o zamanki adıyla Türkiye Mağaracılar Birliği’nin başkanlığını üstlendi ve bir çok mağara kurtarma çalıştayı ve toplantının organizasyonunu gerçekleştirdi. Mağaracılık Federasyonu’nun da kurucu üyelerinden olan Selçuk Hoca, 2018 yılına kadar Federasyon yönetim kurulunda görev yaptı.

Mağara kurtarma komisyonunun da önemli üyelerinden olan Selçuk Canbek, bir çok kurtarma çalıştayını ve toplantısını organize etti. Balkan Mağaracılar Birliği BSU’nun başkan yardımcılığını yürüttü.

Federasyon olarak Selçuk Hoca’nın tüm sevenlerine, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Mağaracılık için yaptıkların unutulmayacak.

Bir cevap yazın