Türkiye’deki Mağara Kurtarma faaliyetleri düzenli ve organize biçimde 1991 yılından beridir ele alınmıştır. Türkiye Mağaracılar Birliği altında organize edilen çalıştaylar ve eğitimler, 2009 yılında Türkiye Mağara Federasyonu şemsiyesi altında devam etmiş gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından gelen eğitmenlerle, mağaracılar, kurtarma konusunda eğitilmişlerdir.

Türkiye’deki mağaracılık kazalarına baktığımızda 2 defa ölümlü kaza vardır ki bunlardan en eskisi 1990’larda yatay bir mağarada kadın mağaracımızın başına gelmiştir, diğeri ise Türkiye’nin en derin mağarası araştırılırken yaklaşık 1200 m derinlikte doğal afet olan sel baskınıyla bir arkadaşımız hayatını kaybetmiştir. Giderek artan mağaracılık keşif etkinliklerinde olan birçok kazaya ramak kalma durumları ve ciddi bir kazada hiçbir kulüp veya derneğin tek başına “kazazedeyi kurtarma” yapamayacağı olgusu, kurumlar arası işbirliğini zorunlu kılmıştır. 1990 yıllarında bugüne gerek kurumsal olarak bireysel anlamda gerekse işbirliğiyle birçok mağara kurtarma eğitimi alınmış ve verilmiştir.

Mağara Kurtarma, Türkiye’de halihazırda, Türkiye Mağaracılık Federasyonu Mağara Kurtarma Komisyonu adı altında organize edilmiştir. Detaylar için lütfen “Komisyon Hakkında” sayfamızı ziyaret edin.