İzmit Kurtarma Çalıştayı

 

TMF Mağara Kurtarma Komisyonun II. Kurtarma çalıştayı 27-28 Şubat 2016’da İzmit Yuvacık Parsık Mahallesinde Kayada ve Cinlikuyu mağarasında, yapılan tatbikatlarla gerçekleşmiştir.

Yaklaşık 30-35 kişinin katılımı ile yapılan etkinlikte: EMAK, DEUMAK, HÜMAK, İTÜMAK, ASPEG, MAD, AKÜMAK ve BUMAD temsil edilmiştir.

Cuma akşamı ve cumartesi sabahı erkenden kulüp ve derneklerden mağaracılar geldi. İlk gün kahvaltı’dan sonra verilen yaklaşık 20 dk’lık teorik anlatımdan sonra, kaya’da pratik uygulamalara geçtik. Birçok mağaracının görev aldığı kurtarmada canlı kazazede kullanıldı. Yapılan tatbikatta ufak bir ip köprüsünden kazazede geçti ve sedye takıl-geç hattına alındı, buradan geçirilen sedye daha sonra karşı denge sistemi ile yükseltilip, daha uzun bir ip köprüsüne baş dik şekilde alındı ve buradan karşıya geçirilerek, ip köprüsünden kurtarılıp yaklaşık 6 m yan taraftaki daha yukardaki bir karşı denge sistemine alındı ve yukarı çekildi, buradan yukarıda kurulan Z sistemi ve yardımcı mağaracılarla sedye yukarı çekildi ve sedyeyi bekleyen mağaracılar tarafından güvenli bir bölgeye taşındı.

 

Akşam bütün döşemeler söküldü ve kamp yerine getirildi. Ertesi sabah, kısa bir kahvaltıdan sonra güne güneşli başladık ama maalesef bu seferde mağara içinde serpinti yedik şansımıza :)…

Cinlikuyu’da insanlar ıslanmasın diye kurtarma döşemesi yukardan aşağıya yapıldı. Bu da bir sürü insanın beklemesine yol açtı. Burada kurtarma döşemeleri ilk ve ikinci iniş (balkona kadar vardı) vardı sadece düzeneği kurduk. Balkon’daki döşemeleri ise Cem yaptı ve yaptıktan sonra teker teker insanlar aşağıya indikten sonra yaklaşık 14:45 gibi tatbikat başladı. Başarıyla ikinci hatta kadar çekilen sedyeye doktor olarak cem iştirak etti ve sürtünme yerlerinde saptırmalar yaparak, karşı denge sisteminin düzgün çalışmasını sağladı. Daha sonra son 25 m’lik çıkışta sedye gerçekten zorluk çıkarmadan 5-6 dakikada karşı denge sistemi ile sorunsuz mağara ağzına kadar HÜMAK’tan Selin’in eşliğinde çıktı ve orada Sencer’in ekibi ip köprüsü ile sedyeyi dışarı aldı. Saatler sanırım 16:00 civarındaydı.  Biten operasyonla beraber ikinci bir tekrar yapılacaktı ama iptal oldu (dönüş telaşı) onun yerine İTÜMAK’lı mağaracılar toplamaya girdi ve pazar günü geç bir saatte operasyon tamamlandı.

 

Biten operasyonla beraber Tulga’nın liderliğinde bir 15-20 dk kampta kritik ve değerlendirme yapıldı, öneri ve eleştiriler alındı. Bir iki aksilik olmakla beraber, etkinlikte çok daha mükemmel bir organizasyon yapılabilirdi bunu da zaten detaylı bir raporla toparlayıp paylaşacağız.

Genele baktığımızda güzel bir etkinlik oldu, emeği geçen tüm ASPEG üyelerine, Tulga ve Sencer’e teşekkürler.

Malzeme desteği veren tüm dernek ve kulüplere de ayrıca teşekkürler.

 

TMF Mağara Kurtarma Komisyonu II. Kurtarma Çalıştayı