Mağaracılık Hakkında

Kategori: Genel | 0

 

(Bu yazı BÜMAK’tan alınmıştır)

Tek başıma mağaraya girebilir miyim?

Tek başınıza bir mağaraya giremezsiniz. Mağaracılık bireysel yapılan bir aktivite değildir. Mağaracılık tarihi, ne yazık ki tek başına mağaraya girip bir sorun yaşadığında kurtarma ekiplerinin yardımını bekleyen acemilerle doludur.

 

Mağaralar tehlikeli mi?

Her doğa sporunda olduğu gibi mağaralar da kontrol edemediğimiz doğa olaylarına bağlı olarak tehlikeli olabilmektedir. Bir yandan bu tehlikeyi göz önünde bulunduran bizler, diğer yandan; bilgimiz, eğitimimiz ve aldığımız güvenlik önlemleri sayesinde bir mağarada kendimizi evimizdeki kadar rahat hissederiz. Kaldı ki; gerekli güvenlik önlemlerini almamanız durumda yolda karşıdan karşıya geçmek kadar basit bir işin bile ne denli tehlikeli olacağını düşünmenizi isteriz. Yine de; eğitimini almış dikkatli bir mağaracı, dikkatli bir yayadan daha fazla risk almaktadır ve bunun bilincinde olmalıdır.

 

Kullandığınız ipler kaç kilo taşıyor?

Kullandığımız iplerin en incesi 2000 kilogram taşıyor, diğer tüm aletler de en az o kadar dayanıklı. Yani kullandığımız teknik malzemeler bir mağaranın içine değil sizi, bizi, bir otomobili bile indirebilirler.

 

Mağarada yaşayan canlılar tehlikeli mi?

Mağarada yaşayan demeyelim, ama bulunan en tehlikeli ve en zararlı canlı aslında insandır. Mağara, karanlık dolayısıyla görme duyusu gelişemiş birçok ufak yaratığa ev sahipliği yapar ve bizler, mağaracılar olarak, onları bu huzurlu ev ortamlarında mümkün olduğunca az rahatsız ederek, bu bilinmeyen dünyayı araştırmaya çalışırız. Onlar, bu kısacık gezilerimizde bize en ufak bir rahatsızlık vermezler, asıl sorun ise bizlerin onları rahatsız etmemesidir.

 

Mağarada hava var mı?

Yatay veya dikey, tüm mağaralarda hava vardır. Hatta su akıntısı ve atmosferik olgular dolayısıyla birçok mağarada kuvvetli rüzgarlar da esmektedir. Öte yandan, mağara gibi doğal bir oluşumda, insan eliyle açılan maden ocaklarında rastlanan zehirli gaz sızıntılarına da hiçbir zaman rastlanmaz.

 

Kamplar mağaranın içinde mi kuruluyor?

Hayır, kamplar mağaranın dışında kuruluyor. Bu kamptaki mağaracılar mağaraya girip belirli bir zaman sonra da dışarıya çıkıyorlar. Çok uzun veya çok derin mağaralarda mağara içinde kamplar olsa da bunlar birer istisnadır. Günün birinde, mağara içinde bir kampa rastladığınızda bunun dünya klasmanında bir faaliyet olduğunu bilerek gurur duyabilirsiniz.

 

Mağaracılık derslerimi aksatır mı?

Mağaracılık, derslerinizi değil ama yaşam şeklinizi aksatabilir. BÜMAK’ın 30 yılı geçkin tarihinde, bu hobisi dolayısıyla mesleğini değiştirip jeolog olan, ya da kulüp içinde kendine bir eş bularak evlenen ve bu yüzden yaşam şekli değişen birçok üyemiz mevcuttur.

 

Mağaraya girmek için herhangi bir sağlık durumu kısıtlaması var mıdır?

Tüm uzuvlarınızın, olması gerektiği gibi, sağlam ve çalışır durumda olması mağaracılık için yeterlidir. Bunun dışında böbrek rahatsızlığı, ağır astım, kalp yetersizliği gibi ciddi ve kronik hastalıklar, mağaracılık ve diğer tüm doğa sporları için engelleyici rahatsızlıklardır.

 

Mağaracılık güç gerektirir mi?

Dikey veya yatay mağaracılık herhangi bir özel güç gerektirmese de asgari seviyede bir fiziksel kondisyona gerek duyar. Öte yandan, BÜMAK’ın kadın ve erkek üyelerinin sayısının nerede ise birbirine eşit olması, başkanları arasında veya yönetim kurullarında sürekli olarak kadınların bulunması mağaracılığın bir erkek sporu olmadığının ispatıdır.