Harmankaya Sel Kazası – Ön Rapor

17 Ağustos Cumartesi, Bilecik’teki Harmankaya Kanyonu’nu geçerken meydana gelen ani yağış sonucu kanyona giren sel sularına kapılan Ekrem Öztürk arkadaşımız hayatını kaybetmiştir. Kazazedelerin ilk anlatımlarından anlaşıldığı kadarıyla olayın özeti aşağıdaki gibidir.

Harmankaya Kanyon’u Bilecik’ten bir buçuk saat uzaklıkta, 2,2 km uzunluğunda, doğa severler tarafından sıklıkla geçilen bir kanyondur. Tabanında her mevsim su akışı mevcuttur. Kanyonda 20-30 metre yüksekliğinde, iple inilmesi gereken iki uzun iniş vardır. Kanyonun tabandaki genişliği yer yer bir metreye kadar inmektedir. Kanyon duvarları yer yer 200-300 metre yüksekliğinde olup tırmanılması mümkün değildir. Kanyon duvarlarının yüksekliği nedeniyle kanyon içerisinde cep telefonu da çekmemektedir.

17 Ağustos Cumartesi günü saat 12:30 sularında kanyona giriş yapan Alper Yıldızlar, Gülşah Yağcıoğlu, Arda Eyüpoğlu, Serpil Koç ve Ekrem Öztürk’ten oluşan 5 kişilik ekip, uzun inişlerden sonuncusundan indikten sonra, saat 17:00 sularında kanyon çıkışına 150 metre mesafede, dar bir alanda, aniden artan su debisi ile birlikte suya kapılıp sürüklenmeye başlıyor. Ekip üyelerinden 3’ü (Alper Yıldızlar, Gülşah Yağcıoğlu ve Arda Eyüboğlu), kanyonun genişleyip su akışının biraz yavaşladığı bir açıklıkta bir söğüt ağacına tutunarak kayalara çıkıyorlar.

Çıktıkları yerden, karşı kıyıdaki güvenli bir alana ip hattı kurarak geçiyorlar. Buradan telefon çekmediği için ve kanyondan çıkacak bir yol bulamadıkları için ateş yakarak beklemeye başlıyorlar.

Ekrem ve Serpil ise sürüklenmeye devam ediyorlar. Serpil, kanyon dışında su akışının azaldığı bir noktada kıyıya çıkarak 5 kilometre uzaklıktaki Harmanköy’e yürüyüp köylülerden yardım istiyor. AFAD ve Jandarma ekiplerine haber veriliyor.

Kaynak: İsmet Şentürk (https://www.youtube.com/watch?v=88NAGSGo3qc)
(Arşiv) Kaynak: İsmet Şentürk (https://www.youtube.com/watch?v=88NAGSGo3qc)

Köylüler olaydan yaklaşık 3 saat sonra kanyon içerisinde bekleyen 3 kişiye ulaşıp dışarı çıkmalarını sağlıyorlar.

Serpil, çamurlu su yuttuğu için Söğüt Devlet Hastanesi’nde müşahade altında tutuluyor, diğer 3 kişi Bilecik Devlet Hastanesinde gözetim altına alınıyor. sol

Ekrem Öztürk’ü arama çalışmaları AFAD Bilecik Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda yürütüldü. Mağaracılık Federasyonu Kurtarma Komisyonu da AFAD ile koordinasyon halinde operasyona destek vermek için hazırlanırken sabah 4 sularında Ekrem’in cansız bedeninin, kanyon çıkışından 300 metre kadar ileride bulunduğu haberinin gelmesi üzerine operasyona son verildi.

Mağaracılık Federasyonu olarak Federasyonumuzun Sosyal Medya Sorumlusu olan Ekrem Öztürk’ün kaybı sebebiyle büyük üzüntü içerisindeyiz. Ailesi, arkadaşları ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Cenaze ile ilgili bilgileri federasyon sosyal medya hesaplarından duyuracağız.

Mağaracılık Federasyonu taziye mesajı için tıklayınız.