Dedegöl Dağı Maden ve Taş Ocağı Tehditinden Kurtuldu!

Kategori: Genel, Haberler, Mağara Koruma | 0

Türkiye’nin en önemli doğal varlıklarından olan Dedegöl Dağı’nın tamamı bugün Resmi Gazete’de yayımlanan 378 numaralı karar ile Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisine dahil edildi. Bir süredir taşocağı ve maden tehditi altındaki bölge, tırmanış, dağcılık, mağaracılık ve yürüyüşçüler için eşsiz bir doğal hazine. Bölgenin milli parklar sınırı içine dahil edilmesi, geri dönüşsüz tahribatın da engellenmesi anlamına geliyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Hassas Alanlar Dairesi Başkanlığı, Etüd Envanter ve Mağara Çalışma Grubu kurumlarının yürüttüğü resmi girişim, geçtiğimiz Haziran ayında Mağaracılık Federasyonu’nun da dahil olduğu doğa sporcuları topluluğunun girişimleri ile sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen bir festival ile desteklenmişti. Bugünkü Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yayımlanması ile bu girişimler başarıya ulaşmış oldu.

Bölgedeki masif kireçtaşı kaya duvarları, yüzlerce metre yükseklikteki onlarca tırmanış rotasının açılmasına olanak sağlıyor. Yine kireçtaşının içinde oluşan mağaralar arasında Türkiye’nin en uzun ve 4. en derin mağaraları olan Pınargözü ve Kuyukule düdenleri yer alıyor. Bir çok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapan bölge, çok sayıda yürüyüş rotasına da sahip.

Kızıldağ Milli Parkı yeni sınırları

 

Fotoğraflar: Yaman Özakın