Balkan Mağaracılar Birliği Kampı Sona Erdi

Kategori: Toplantı, Uluslararası | 0
Fotoğraf: Özlem Kaya

Balkan Mağaracılık Birliği’nin her yıl düzenlenen Balkan Mağaracılar Kampının bu seneki ayağı, 2-8 Eylül tarihleri arasında Türkiye Mağaracılık Federasyonunun ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleşti.

Balkan ülkelerindeki mağaracıların birbirlerini tanıması ve mağaracılık ile ilgili bilgi alışverişini amaçlayan etkinliğe katılan, 6 ülkeden 150 mağaracı, Antalya Lara Plajı’ndaki Orange Beach tesislerinde toplandı. Etkinlik kapsamında gündüz mağaralara ve arkeolojik bölgelere geziler düzenlendi. Gece ise sunumlar, dia gösterileri ve fotoğraf sergileri yapıldı, mağaracılık ve mağara kurtarma ile ilgili belgeseller izlendi.

Fotoğraf: Özlem Kaya

Etkinlik, Mağaracılık Federasyonu Başkanı Bülent Genç’in açılış konuşması ile başladı. Türkiye’de mağaracılık tarihi ve mağaracılığın öneminden bahsedilen konuşmayı, Balkan Mağaracılık Birliği Başkanı Alexey Zhalov’un konuşması takip etti.

Balkan Mağaracılık Birliği’nin her sene düzenlediği fotoğraf yarışması We&Caves (Bizler ve Mağaralar), Türkiye Mağaracılık Federasyonu’nun her sene düzenlediği Mehmet Ali Özel Fotoğraf yarışmasının en beğenilen fotoğrafları düzenlenen sergilerde gösterildi.

Fotoğraf: Seyyidi Kerim Parlak

Yapılan sunumlarda, Türkiye ve Balkan ülkelerinde son zamanlarda yapılan önemli mağara araştırmalarından ve kurtarma operasyonlarından bahsedildi.

Etkinlik kapsamında, Antalya’nın belli başlı dikey ve yatay mağaraları rehberler eşliğinde ziyaret edildi. Ziyaret edilen mağaralar arasında Kocain, Altınbeşik, Kocain ve Karain mağaraları da vardı.

7 Eylül Cumartesi günü, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve protokol eşliğinde Kocain mağarasına bir tanıtım ve inceleme gezisi düzenlendi. Vali Karaloğlu’nun, mağaraların korunması ve tanıtılmasına dikkat çektiği ve flüt dinletisi yapılan gezi ile ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Seyyidi Kerim Parlak

İstanbul Teknik Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü ve Akdeniz Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü’nün organizasyonunu üstlendiği etkinlik, 8 Ekim Pazar günü son buldu.

Teşekkürler

Kamp boyunca yardımlarını esirgemeyen Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu’na, 
Antalya Belediyesi ve Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e,
Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar’a, 
Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker’e, 
Muratpaşa Belediyesi ve Belediye Başkanı Ümit Uysal’a, 
Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç’e, 
Killik Köyü Muhtarı Raşit Ekin’e, 
ulaşım ve araç desteği veren Anex Tour’a, Odeon Tour’a, Sarpedon Travel’a, Pegas Turizm’e,
Kocain etkinliği süresince kazalara karşı hazır bulunan JAK timi ve AFAD ekiplerine, 
Emniyet mensuplarına, 
Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü’ne,

katkılarından dolayı Türkiye Mağaracılık Federasyonu olarak teşekkür ederiz.

We & Caves

Image 1 of 9

Fotoğraf: Seyyidi Kerim Parlak