Ayvacık ve Ödemiş Subatanlarının Korunması

Kategori: Genel | 0

Ayvacık ve Ödemiş Subatanları, Türkiye’nin ender mermer mağaralarındandır. Ne yazık ki doğanın yüz binlerce yılda oluşturduğu bu doğa harikaları yöre halkının hayatını tehlikeye atacak bir mıcır madenine kurban edilmek üzere.

İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırları içinde bulunan mağaralar, 1988 yılından beri yerli ve yabancı araştırmacıların ilgi odağı olmuş, seneler boyunca yeni galeriler keşfedilmesine rağmen halen gizemini koruyan geçitleri bulunmakta. Ancak bu güzellikleri ve gizemleri ne yazık ki sonsuza dek kaybetmek üzereyiz.

Bu tip mağaralar suyun yüz binlerce yılda mermerdeki çatlakları milim milim genişletmesiyle oluşur. Genişleyen çatlaklar yörenin yeraltı su sisteminin bir parçası olur. Ayvacık ve Ödemiş Subatanları, çevredeki yerleşim yerlerine giden suyun önemli bir kısmını da taşımakta. Buraya yapılacak bir madenin kullanacağı kimyasallar bu su sistemine karışarak insan hayatına da önemli bir tehlike arz edecek.

Lütfen bu güzelliklerin hem de insan sağlığını tehlikeye atacak şekilde yok edilmesine sessiz kalmayalım. Mağaraları koruyalım.

Fotoğraflar: Ertuğrul Kulaksızoğlu (instagram.com/ekulak)