Avrupa Mağara Kurtarma Birliği Yıllık Toplantısı

Mağaracılık Federasyonu Kurtarma Ekibi üyeleri, ondördüncü senelik Avrupa Mağara Kurtarma Birliği (ECRA) toplantısına katıldı. Toplantı, İspanya’nın Cantabria bölgesi, Victoria de la Ramales kentinde gerçekleştirildi. 11-14 Kasım tarihleri arasında yapılan toplantıya, Türkiye Mağaracılık Federasyonu başkanı Bülent Genç, yönetim kurulu üyesi Yusuf Öğrenecek, geçmiş dönem yönetim kurulu üyesi Mustafa Samur ve İZMAD’dan Dilay Öğrenecek Mağara Kurtarma Ekibini temsilen katıldılar.

ECRA, 30 ülkenin ulusal mağara kurtarma ekiplerinin birleşmesiyle oluşan bir topluluk. Türkiye Mağara Kurtarma Gurubu da 2017’den beri bu kuruluşun üyesi. ECRA, aynı zamanda mağara kurtarma konusunda önemli başarılara da imza attı. Dünyanın en zorlu kurtarma operasyonlarından sayılan Almanya’daki Riesending mağarasındaki kurtarma operasyonuna öncülük etmişti. Bu operasyonda kurtarmacılar, 1000 metre derinlik ve 9000 metre uzaklıktaki bir noktadan, bilinci kapalı bir kazazedeyi çıkarmışlardı.

Bu seneki toplantıda mağara kurtarma konusunda son teknolojik gelişmeler, İngiltere ve Abhazya’da yapılan kurtarma operasyonlarının ayrıntıları anlatıldı.

Mağara Dalışı – Kurtarma Tatbikatı

Teknik sunumların yanında pratik çalışmalar da yapıldı. Teknik komisyon, Dalış komisyonu, Geçit Genişletme ve Medikal komisyonlar toplantılarını yaptı. Dikey mağaralarda sedye çıkarma teknikleri, dar mağara geçitlerinin mekanik ve piroteknik yöntemlerle genişletilmesi pratik olarak tatbik edildi. Sualtı komisyonu ise tam yüz maskesi ile sualtı yaralı çıkartma pratiği yaptı. Üç gün süren toplantı son geceki açık hava toplantısı ile sona ermiştir. Bu seneki toplantıyı organize eden ESOCAN kurtarma grubu başkanı Sayın Martin Gonzalez Hierro ve Sn. Beatriz Aboitzi’e yardımları için teşekkür ediyoruz.

Gelecek seneki toplantının Çekya’da yapılması teklifi kabul edildi.