Abhazya’da Mağara Kazası

Kategori: Genel, Mağara Kurtarma Operasyonu | 0

23 Ağustos 2020 tarihinde, Abhazya Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan Arap Masifi’nde 2018 yılında CAVEX mağara grubu tarafından bulunan -305 metre derinliğindeki mağarada bir kaza meydana geldi. Dar bir menderesten ilerlenirken bir bölüm çökerek Pavel Demidov’un ölümüne sebep oldu. 

Olay takım arkadaşı Stanislav Khomyakov’un anlatımına göre şöyle gelişti: 

‘Her iki speleolog da bu menderesi kolayca aştı ve kısa bir menderesi geçtikten sonra bir inişin başında küçük bir mola verdi. Pavel ip almak için geri döndü. Stanislav ise tehlikeli taşları temizlemek için kaldı. Bir süre sonra Stanislav, Pavel’in geri dönmemesinden endişe ederek geri dönüşe geçti. Pavel’i kil ve taşların oluşturduğu çöküntü bir alanın içerisinde bulduğunda yaşam belirtisi göstermiyordu. Stanislav bu tehlikeli yerden yüzeye çıkabilmek için geçişi temizlemeyi başardı.

‘ Mağara 2345 metre irtifada olduğu için kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşması zaman aldı. Mağara yolların olmadığı dağlık bir bölgede olduğundan kurtarmacılar yayan ve yüklerini sırtlarında taşıyarak alana ulaşabildiler. 24-27 Ağustos tarihleri arasında münferit ve grup halinde 15 tecrübeli mağaracı bölgeye ulaşarak kurtarma çalışmalarına katıldılar. Çalışmalar, özellikle çöküntü alanın hala risk barındırmasından dolayı, ikinci bir kazanın yaşanmasını önlemek için dikkatli bir şekilde sürdürüldü. 
Pavel Demidov’un bulunduğu yerden çıkarılmasından sonra 27-29 Ağustos
tarihleri arasında mağarada sedyenin çıkartılacağı hatların oluşturulması,
mevcut geçiş noktalarının sedye geçişine olanak sağlayacak şekilde hazırlanması
sağlandı. İlk aşamada -200 metreye getirilen kazazede, 30-31 Ağustos
ve 01 Eylül 2020 tarihinde yüzeye çıkartılarak tahliye işlemi gerçekleştirildi.
2 Eylül’de Abhazya ve Rus Acil Durum ekiplerinin koordinasyonunda gönderilen helikopterin ulaşması ile operasyon sonlandırıldı.

Bu acı olaydan dolayı yakınlarına sabır ve iyi dileklerimizi sunuyoruz. 


Pavel Evgenjevič Demidov, 2017 yılında Verevkina mağarasında grubu ile beraber yaptığı keşifler ile tanınıyordu. Dünyanın en derin mağarası sıralamasını değiştiren bu keşif, birinciliği Krubera-Varonya mağarasından almıştı. -2212 metre derinliğe ve 17 kilometre uzunluğa sahip bu mağarada, Şubat 2018’de -2000 metre derinlikte meydana gelen sel kazasından kıl payı kurtulan ekibin içinde yer alan Demidov, dünyanın başka bölgelerinde yaptığı mağara çalışmaları ile de tanınıyordu. 

Kaynak :
https://en.wikipedia.org/wiki/Veryovkina_Cave
https://en.wikipedia.org/wiki/Pavel_Evgenjevi%C4%8D_Demidov
http://www.cavex-team.com/
Hazırlayan : Hakan Eğilmez, Oktay Balaban