Akseki Kartallı Mağarası Definecilerin Kurbanı!

Kategori: Duyuru, Genel, Mağara Koruma | 0

Antalya’nın Akseki ilçesinde Kuyucak Beldesinde birinci derece arkeolojik sit alanında yer alan Bağırcak Mağarası olarak ta bilinen ve 2005 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından araştırması yapılan Kartallı Mağarası’nın uzun zamandır defineciler tarafından tahrip edildiği ortaya çıktı.

Kartallı Mağara’sının farklı duvarlarında milyonlarca yıl içinde sarkıt, dikit ve duvar damla taşları gelişmiştir. Yıllar içinde siyahlaşan bu damla taşları ile mağara etrafında bulunan ibadethane kalıntılarında ve giriş kısmında son dönemlerde define avcıları tarafından yapılan kaçak kazılar nedeniyle büyük ölçüde tahribat oluşmuştur. Köylülerden alınan bilgiye göre mağara girişinde yer alan kartal heykeli de yine defineciler tarafından kırılmıştır.

Roma ve Bizans döneminden kaldığı düşünülen mağaranın girişindeki taşta eski Roma dönemine ait yazılar bulunmaktadır ve gereken önlemler alınamadığı için bu yazılar da kaybolmaya başlamıştır. Mağaranın kullanıldığı tam zaman dilimi belli olmasa da girişinde bulunan yazılı taşlardan ve resimlerden insanların saldırılardan korunmak için yaşamlarını devam ettirdikleri bilinmektedir. 

Ülkemiz mağaracıları ve doğa severleri olarak kültür miraslarımızdan biri olan Kartallı Mağarasındaki tahribatın bir an önce durdurulmasını istiyoruz. Böylece hem doğal hem arkeolojik değerlere sahip olan mağara gelecek nesillere aktarılabilecek hem de mağarada yaşayan canlılar zarar görmemiş olacaktır.