1. Mehmet Ali Özel Mağara Fotoğrafları Yarışması Kazananlarına Ödülleri Verildi

Kategori: Genel, Toplantı | 0

Türkiye Mağaracılık Federasyonu’nun gelenekselleştirmeyi planladığı  1. Mehmet Ali Özel Fotoğraf Yarışmasına katılan ve dereceye giren fotoğrafçılar, Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu’nda düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Türkiye’nin her yerinden 19 mağara fotoğrafçısının toplam 51 fotoğraf ile katıldığı yarışmada 151 mağaracı oy kullandı ve Mağaracılık Federasyonu’nun bastıracağı 2019 yılı takvimine girecek 12 fotoğrafı belirledi. Birincilik 111 oy ile Yaman Özakın‘ın Ejder Kuylucu’nda çektiği fotoğrafa, ikincilik Ender Usuluoğlu‘nun ABD’nin Alabama eyaletindeki Valhalla Mağarası’nda çektiği fotoğrafa verilirken üçüncülük ise Silifke’deki Gilindire Mağarasında çektiği su altı fotoğrafı ile Ali Ethem Keskin‘e verildi. Dereceye giren fotoğrafl

ar ile hazırlanan Mağaracılık Federasyonu takviminden elde edilecek gelir Mağara Kurtarma Ekibi yararına kullanılacak. 

Yarışmada dereceye giren eserlerin sahiplerine ödüllerini Mehmet Ali Özel’in kardeşleri Yunus Emre Özel ve Ayşegül Özel verdi. Yarışmada dereceye giren 12 esere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sponsorluk için Göksel Doğuş Ocak’a tekrar teşekkürlerimizi sunarız.

Kazananlara ödüllerini Mehmet Ali’nin kardeşleri Yunus Emre Özel ve Ayşegül Özel verdi.

Mehmet Ali Özel Kimdir?

Mehmet Ali Özel, Boğaziçi Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü’nün Türkiye’nin en derin mağarasını araştırırken yerin 1200 metre altında bir sel felaketi sonucu hayatını kaybeden üyesidir. Henüz 21 yaşında, keşif uğruna çıktığı yolculukta aramızdan ayrılan Mehmet Ali, aynı zamanda İTÜ fizik bölümünde okuyor, hayatın her alanında bilinmeyenleri çocuksu bir merakla öğrenmek için çalışıyordu.

Adının verildiği 1429 metre derinliğindeki Evren Günay – Mehmet Ali Özel Düdeni girişine mali anısına şu yazı çakılmıştır:

“Ben önümde uzanan sonsuz karanlığa bir kibrit alevinin ışığını tuttum, benden sonra gelenlerin bu ışığı daha ileriye taşıyacaklarına inanıyorum.. Marcel Loubens

Mehmet Ali Özel bu mağarada 18 Ağustos 2001 günü rekora giderken, -1285 m’de yaşanan bir sel felaketi sonucu 21 yaşında hayatını kaybetmiştir. Mehmet Ali’nin inandığı amaç için taşıdığı ışığın tüm mağaracıların yüreğini aydınlatmasını dileriz.”