Tayland’daki Mağarada Çocukların Çıkarılması Operasyonu Başladı

Kategori: Haberler, Mağara Kurtarma | 0

Federasyonumuz Kurtarma Birimi’nden bilgi almak için aşağıdaki numaralarla iletişime geçebilirsiniz:

Başkan Bülent Genç (0 532 453 2802)
Medikal Birim Başkanı Dr. Tulga Şener (0 532 527 0456)
 
Güncelleme – 9 Temmuz, 15:51: An itibariyle 4 çocuk mağaradan dışarıya çıkarılarak kontrolleri ve tedavileri yapılmak üzere hastaneye götürüldü. Şu anda dışarı çıkarılmış çocuk sayısı 8’i buldu. 4 çocuk ve koçları halen mağara içerisinde. 8 Temmuz Pazar günü başlayan mağaradan dışarı çıkarma operasyonunun bugünkü ikinci ayağı da tamamlanmış durumda. 
 
Güncelleme – 8 Temmuz, 17:13: Dışarıya çıkarılan çocuk sayısı dört oldu. Kurtarma ekipleri 10 saat sonra mağaradaki ara noktalara yedek tüplerin yenilenmesinden sonra bir operasyon daha yapılacağını söylüyor.
 
Güncelleme – 8 Temmuz, 15:14: Çocuklardan ikisinin mağara dışına çıkarıldığı çeşitli kaynaklarca onaylanmış durumda. Çocuklar şu anda mağaranın girişindeki sahra hastanesinde doktorlar tarafından sağlık kontrolleri yapılıyor.
 
 
Hava tahmininin yağış göstermesi nedeniyle çocukların vakit kaybetmeden dalgıçlar eşliğinde mağaradan çıkarılması operasyonuna başlandı. Mağaradaki su seviyesi, çoğu yerde dalmadan geçmeye imkan verecek kadar alçaldığı için kurtarma operasyonunun yapılması için son büyük fırsat önümüzdeki bir kaç gün. Yağmurlar mağarayı tekrar su ile doldurursa akıntılar ve azalan görüş mesafesi yüzünden dalış tekrar güçleşecek.
 
Şu anki planda her çocuğa biri önde biri arkada iki dalgıç, iki ayrı tüple eskortluk edecek. Darlıkların olduğu yerlerde önce, öndeki tüpe hava verilip sonra arkadaki tüpün bağlantısı kesilecek, bu sayede çocuklar dar yerden geçerken tüplerin takılması tehlikesinden kurtulmuş olacak.
 
Operasyonun en az iki ya da üç gün süreceği tahmin ediliyor. Herşey yolunda giderse ilk çocuk bugün akşam saatlerinde mağaradan çıkmış olacak.