Mayıslar Kurtarma Çalıştayı – Nisan 2019

Türkiye’nin tek mağara kurtarma ekibi, 11. Mağara Kurtarma Çalıştayı’nı Eskişehir Mayıslar Mağarasında 13-14 Nisan tarihlerinde yaptı. Çalıştaya 9 ayrı kulüp/dernekten toplam 26 mağara kurtarmacısı katıldı. Lojistik destek için de çeşitli kulüplerden 5 mağaracı katıldı. Mağara Kurtarma Ekibi, yeni katılan üyeleriyle beraber bu çalıştayda da büyümeye devam etti.

Mağara Girişinde Değerlendirme

Çalıştayda, karşıt ağırlık (counterweight) istasyonundan diğer karşıt ağırlık istasyonuna aktarma manevrası özellikle çalışıldı. Ayrıca, eğimli bölgelerde makara/jumar yardımı (progress capture) ile çekme, yarım kazık ile salma, Z-rig kurulumu ve yatayda sedye taşıma manevraları çalışıldı. Sedye, geçen sene de olduğu gibi ilk inişin altından mağaranın dışına çıkartıldı.

Sedye Paketleme Çalışması

Döşeme sırasında ekibin geri kalanıyla sedye paketleme ve progress capture ön çalışmaları yapıldı. Muhtemelen defineciler tarafından inişin başına sabitlenen platform ve kütükler, mağaracılara yarattıkları tehlike sebebiyle bu çalıştayda temizlendi. Cumartesi günü kurtarma çalışmasına 13:30’da başlandı. Mağaranın ilk inişinin altında bulunan kazazede 4 kez dışarı taşındı. Her iki turda bir çalışma sırasında yapılan hatalar/eksiklikler konuşuldu ve bir sonraki uygulamada düzeltildi.

Pazar günü bu operasyon 3 kez daha yapıldı. 

  • Kontrolörlerin kısa konuşmaları ve diğer kurtarmacıların operasyon başlayınca sessiz olmaları hatırlatıldı.
  • Her iki operasyon sonunda değerlendirme yapıldı. Ona göre bir sonraki çalışma düzeltildi. 
  • Sedye hazırken başlatılan operasyon süresi 30-40 dakika arasında değişti.
Operasyona Hazırlanma Aşaması

Katılanlar

AKÜMAK: Hüseyin Üstündağ, Cansu Buzçe.

BÜMAK: Deniz Tekin.

DEÜMAK: Oktay Balaban, Ümran Sadıç, Onur Kurbak, Ege Urhun, Ecem Gaye Ulu, Ali Sabancı, Burak Kocatürk, Eylül Aksoyan (kamp destek), Sinem Bilben (lojistik destek).

EMAK: Ümit Günhan, Poyraz Runsa Uhri.

Galeri: Ali Hakan Eğilmez.

HÜMAK: Kerem Ceyhan, Engin Gürhan.

İTÜMAK: Uğur Özkan, Seyyidi Kerim Parlak, Gamze Baydemir, Emre Can Güzel, Bülent Efe Temür, Türker Türkyılmaz, Beliz Aydın, Eren Kenan, Anıl Özrenk (lojistik destek).

MAD: Can Özcan, Mustafa Özkılıç, Etienne Marget, Başak Şentürk (lojistik destek).

KMG: Yusuf Çetin (lojistik destek).

HÜMAK’a yemek sponsorluğu, katılan herkese de özveri ve emekleri için teşekkürler.

Fotoğraflar: Ali Hakan Eğilmez, Hüseyin Üstündağ, Engin Gürhan, Seyyidi Kerim Parlak

Rapor: Gamze Baydemir