Kuzukulağı Doğa Sporları Festivali Gerçekleşti

Kategori: Haberler, Mağara Koruma | 0

27 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında Kuzukulağı yaylasında yapılan Doğa Sporları Festivali, Türkiye’nin dört bir yanından doğa sporcularının katılımıyla tamamlandı. Festivale katılan İstanbul, Ankara ve Datça’dan toplan on mağaracının yanında kaya tırmanıcıları, highline ve slackline’cılar, yürüyüşçüler ve dağ koşucuları katıldı.

Mağaracılar olarak Türkiye’nin 4. en derin mağarası olan Kuyukule Mağarası’nın ilk 100 metresine inilip mağara canlıları belgelendi ve fotoğraf ve video çalışmaları yapıldı. Mağarada bulunan Kırmızı Gagalı Dağ Kargası kolonisinin fotoğrafları çekildi.

Bölgede 90’lı yıllardaki araştırmalara katılan Nurtay Yatman ise yöredeki mağaralar ve araştırmalar hakkında değerli bilgiler verdi. Kendisine buradan bir kere daha teşekkür ediyoruz.

 

Festivalin düzenlenmesine vesile olan, yörede yapılması planlanan taş ocağı, Türkiye’nin 4. en derin mağarası olan Kuyukule’yi içine almanın yanında, tırmanış ve yürüyüş rotalarının tam ortasında yer alıyor. Uzmanların araştırmaları ve raporlarına göre buraya yapılacak maden ocağı yörenin güzelliğini geri dönüşsüz biçimde bozmanın yanında kullanılan zehirli kimyasallar yörenin su kaynaklarını ve toprağını kullanılmaz hale getirecek.

Dağın diğer yarısını kapsayan Kızılkaya Milli Parkı’nın genişletilmesi yetkili mercilerin gündeminde. Umuyoruz ki bu festival, yörenin doğal ve turistik potansiyelinin önemine dikkat çekecek ve bu güzellik gelecek nesillere kalacak.