Eskişehir Mayıslar Mağara Kurtarma Çalıştayı | 8-9 Nisan 2023

Kategori: Genel | 0

Çalıştayda Counter-Balance istasyonundan diğer Counter-Balance istasyonuna aktarma manevrası, eğimli bölgelerde makara/jumar yardımı (progress capture) ile çekme, yarım kazık ile salma, Z-rig kurulumu, bedding, yatayda sedye taşıma manevraları çalışıldı. Önceki çalışmalara ek olarak mağara ağzı ve SRT hattının başlangıcında sedye taşıma yerine Tyrolean hattı kurularak sedyenin Tyrolean gerilerek çıkarılması manevrası da çalışıldı. Sedye, önceki senelerde de olduğu gibi ilk inişin altından mağaranın dışına çıkartıldı.

Döşeme sırasında ekibin geri kalanıyla sedye paketleme ve progress capture ön çalışmaları yapıldı. Cumartesi günü ilk operasyona 15.00’da başlandı ve 45 dakika içinde operasyon tamamlandı. Cumartesi günü kazazede mağaranın ilk inişinin altından 2 kere dışarı çıkarıldı. Her operasyon bitiminde çalışmada görülen eksiklikler/yapılan hatalar konuşuldu ve bir sonraki uygulamada düzeltildi.

Pazar günü 2 kere daha tyrolean geçişi şeklinde çalışma yapıldı. Son çalışmada tyrolean hattı iptal edilerek 3 ve 4. istasyonlar arası yatayda sedye taşıma yöntemi ile çalışıldı.

  • Operasyon başladığında mağarada bulunan herkesin sessiz olması gerektiği hatırlatıldı.
  • İletişimde istasyon kontrolörlerinin birbirine kime söylendiği anlaşılacak şekilde istasyona/kişiye ismiyle hitap ederek konuşmasına dikkat edildi.

Katılanlar:

BUMAD: Bülent Efe Temür, Süha Yararbaş

BÜMAK: Nurkan İlbahar, Doğa Ünelli

HÜMAK: Enes Güler, Ahmet Onur Karaman, Deniz Deliktaş, Aybüke Seçen

İTÜMAK: Uğur Özkan, Eren Kenan, Beliz Aydın, Eylül Horoz, M.Enes Avukat, İbrahim Öğütcü, Oğuzhan Altıntaş, Selin Erman, Eren Eraşcı, Arda Yapıcı

MAD: Tulga Şener, Mustafa Özkılıç, Rabia Uludağ

MAD Bursa: Onur Yurtbaşı, Murat Soğucak, Talha Bıyık, Emrah Sınmaz

UMAST: Mustafa Gürel, Emir Burak Aktepe

Katılan herkese emek ve gayretlerinden ötürü teşekkürler.

Fotoğraflar: Beliz Aydın, Eren Eraşcı, Talha Bıyık

Rapor: Beliz Aydın