Dünyanın En Derin Mağarasının 1100. Metresinde Kötü Sürpriz

Perovo-Speleo Kulübünün araştırması sırasında, 2212 metre derinliğiyle dünyanın bilinen en derin mağarası olan Veryovkina’nın 1100 metre derinliğinde, bir kişinin cansız bedeni ile karşılaşıldı. Adının Sergey Igorevich Kozeev olduğu öğrenilen ve mağaracılık tekniklerine hakim olmadan mağaraya girdiği anlaşılan kişinin bedeni 14 günlük kurtarma operasyonu ile yeryüzüne çıkarıldı.

Veryovkina mağarasının kesidini gösteren harita (kaynak: wikipedia)

Veryovkina, 1982’den beri Rusya merkezli Perovo-Speleo topluluğu tarafından araştırılıyor. Mağara, Kafkaslarda bulunan Abhazya Özerk Cumhuriyeti sınırları içinde, Arabika Masifi üzerinde yer almaktadır. Bu alan aynı zamanda dünyanın en derin mağaralarına ev sahipliği de yapmaktadır.

Ağustos ayında bölgede mağara araştırmalarında bulunan Perovo-Speleo topluluğu üyeleri, Veryovkina Mağarası’nın girişine geldiklerinde, mağaracılık tekniklerine uymayan malzemeler kullanılarak döşenmiş iplerin olduğunu gördüler. Mağara girişinde bir sırt çantası içinde küflenmiş atıştırmalıklar, yürüyüş batonları ve yeni bir Petzl krampon da buldular. Fakat herhangi bir dokümana rastlamadılar. İnişe devam eden mağaracılar yol boyunca mağaracılıkta kullanılmayan farklı kişisel malzemelerle de karşılaştılar. Bir şeylerin yanlış olduğunu fark edip şaşkın bir şekilde inişe devam ettiler. Mağaranın 600. metresinde bulunan kampa vardıklarında ise kampın kullanılmış olduğunu fark ettiler. Kamptaki erzakların ve acil durum için bırakmış oldukları benzin ocağı yakıtlarının kullanılmış olmasından buranın bir hafta kadar kullanılmış olduğunu anladılar.

Kötü Haber 1100 Metre Derinlikte

1100. metreye vardıklarında ise ip üzerinde bir insan bedeni ile karşılaştılar. Uzun sakallı, trekking botlu, kamuflaj tulumlu kazazede, yerden üç metre kadar yukarıda bir balkonun kenarında, ip tırmanış ekipmanı ile ipe bağlı olarak bulundu. Cesedin durumuna göre ölümün yaklaşık bir yıl önce gerçekleştiği anlaşıldı. Cesedin bulunduğu yerin hemen altındaki çıkıntıda ise kurbanın kişisel malzemeleri bulundu. Bunları alıp yüzeye çıkan ekip durumu yetkililere haber verdikten sonra kazazedenin kimliğini belirleme çalışmalarına başladı.

2020 Kasım ayında kaybolan Sergei Kozeev’in kayıp ilanı

Abhazya Devleti görevlileri, 2020 Kasım’ında kaybolmuş olan Sergey Igorevich Kozeev’in bilgilerini buldular. Bulunan eşyaların fotoğrafları kayıp kişinin akrabalarına gösterildi. Telefondaki SIM kart üzerinde yer alan fotoğraftan kayıp kişinin fotoğraflarıyla benzeştiği görüldü. Böylece kurbanın kimliği belirlenmiş oldu.

Kazazedenin eşi mağaracılardan, eşinin cenazesini yüzeye çıkarmalarını istedi. Fakat mağaranın morfolojisi, kazazedenin bedeninin tek parça halinde çıkarılmasına izin vermiyordu. Mağarada sedyenin sığmayacağı çok fazla dar ve uzun geçitler vardı. Kazazedenin akrabaları, kazazedenin bedeninin parçalara ayrılarak çıkarılması için izin verdi. Bunun üzerine kurtarma operasyonu başladı.

Perovo-Speleo mağara araştırma grubunun öncülüğündeki operasyon, Arabika’da bulunan araştırmacı mağaracılar, mağara kurtarma ekiplerinden mağaracılar ve Kırım ve Soçi Acil Durum Bakanlıklarından katılım oldu. Tüm operasyon 14 gün sürdü.

Kurtarma operasyonu haberinin Türkçe altyazı eklenmiş versiyonu.

Rusya’nın Soçi bölgesindeki Veseloe köyünün sakinlerinden Sergey Igorevich Kozeev (37 yaşında evli ve iki çocuk babası, buz hokeyi oyuncusu, tırmanışçı ve farklı aktiviteler yapmayı seven bir gezgin) ailesine nereye gittiğini de söylemeden 1 Kasım 2020’de Abhazya’ya doğru arabasıyla yola koyumuş, bir süre sonra Arabika’ya doğru tırmanışa geçmişti.

Yalnız Başına Çıkılan Maceranın Tahmini Hikayesi

Kozeev’in telefonundaki ekran görüntülerine göre bu yolculuk için bir yıldır hazırlık yaptığı anlaşıldı. İnternetteki wikipedia gibi açık kaynakları kullanarak eriştiği bilgiler ile mağaradaki ip bağlantılarının sökülmediğini, mağaradaki kampların olduğu gibi bırakıldığını öğrenmişti. Ayrıca telefonunda mağaranın kamplarını gösteren bir haritanın da bulunduğu anlaşıldı.

Kurban, farklı sporlarla uğraşan biriydi. Bu yüzden mağaracılıkla da ilgilenmeye karar verdi ama ne yazık ki zor bir mağara seçti ve bu da onun sonu oldu.

YEVGENI Snetkov

600 Metre Derinlikteki Kampta Bir Hafta Boyunca Ketçap ve Makarna ile Beslendi

Kazazede, mağaracılık tekniklerine uymayan bir döşeme yaparak mağaraya giriş yaptı. Burada mağarada 2019 yılında Perovo-Speleo ekibi tarafından bırakılmış 3 çantayı da yanındaki eşyaları koymak için kullanmak amacıyla alarak inişe başladı. İniş ekipmanı ve giysileri, mağaracılığa uygun olmayan cinstendi. 600 metre derinlikteki mağara kampını ve bu kampta mağaracıların bırakmış olduğu benzin ocağını kullanarak ketçap ile makarna yiyerek bir süre yaşadı. Bırakmış olduğu atıklara göre bir hafta kadar burada kaldı.

Mağarada daha da ilerleyerek 1100 metre derinliğe ulaştı. Mağara bu kısımdan sonra çok daha ıslak ve soğuk (4°C) bir hale geliyordu. Tahminen soğuğa ve neme karşı dayanıksız kıyafetlerinin ve yetersiz teknik ekipmanının etkisiyle 1100 metre derinliğe vardığında bir yan geçiş hattını geçemeyip kesin olarak bilinmeyen bir sebeple hayatını kaybetti.

Perovo-Speleo Ekibi Abhazya ekspedisyonunda ilerliyor. (Fotoğraf: Aleksey Baraşkov)

2021 yılında gerçekleşen ve daha önce eşi benzeri görülmemiş bu olayda kazazede

  • Mağaracı değildi
  • Veryovkina’da çalışan ekip ile mağaraya girişi ve çıkışı konusunda iletişime geçmedi
  • Yetkililere (bakanlıklara ve güvenlik birimlerine) bilgilendirme yapmadı
  • Mağaraya yalnız başına gitti
  • Mağaracılık eğitimi yoktu
mağara girişindeki kurtarma ekipleri
Fotoğraf: https://alpagama.org/turista-podnyali-iz-peshhere-verevkina-v-15-meshkah.html

Çeviri: Poyraz Rona Uhri ve Ümit Günhan

Kaynaklar