“Türkiye’de Mağaraların Haritası Yok” Haberleriyle İlgili Basın Bildirisi

Kategori: Basında TMF, Duyuru, Genel | 0
Basın mensupları ve Adli Bilimciler grubunun dikkatine,
 
Milliyet ve Haber Türk yayın organlarında 11 Temmuz tarihinde çıkan haberlerde verilen Türkiye’deki mağaralar ve mağara kurtarma ile ilgili bilgiler gerçeği yansıtmaktan çok uzaktır.
 

Türkiye, 55 yıldır aktif olarak mağaraları bilimsel ve sportif amaçlarla araştıran, katalog ve yayın üreten şu an toplam 17 dernek ve üniversite kulübüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu gruplar bugüne kadar binlerce mağara araştırmış, yayımladıkları bilimsel yayın ve bültenlerde bu mağaraların haritalarını, jeolojik bilgilerini paylaşmıştır. Bu bilgiler ayrıca iki ayrı veritabanında (TAY Mağara ~ 2750 mağara ve MağaraDB – 801 mağara) toplanmaktadır. Bunun yanında, mağaralarda olan kazalar Mağara Kazaları Veritabanı‘nda toplanmaktadır.

Bunların üzerine, devlet bünyesinde de mağaraları araştıran, kataloglayan ve koruyan MTA Mağara Araştırma Birimi, DMPK – Mağara Birimi gibi birimlerin de bu konuda yoğun emekleri mevcuttur.

İTÜMAK üyeleri, Türkiye’nin en uzun mağaralarından Pınargözü’nü ölçerken.
Kastamonu’da 2018’deki kurtarma çalıştaylarından bir görüntü.
Türkiye Mağaracılık Federasyonu ise 1995 yılından beri Türkiye mağaracılarını çatısı altında toplamanın yanında Mağara Kurtarma Komisyonu’nu da içermektedir. Tayland’daki kurtarma operasyonununa büyük katkıda bulunan BCRC’nin de üyesi olduğu Avrupa Mağara Kurtarma Topluluğu (ECRA) üyesi Komisyon, yurtdışında birçok mağara kurtarma eğitimine katılmış, uzman kurtarmacıları ülkemize davet ederek burada da kurtarma çalıştayları düzenlemiştir. 
 
Birim, bugüne dek birçok başarılı kurtarma operasyonuna imza atmıştır. Bunlara örnek olarak 15 Nisan 2014 tarihinde mağaraya girip içeride düşerek ayağını kıran Ramazan Yörük’ün oldukça dar olan mağara geçitlerinden çıkarılması için mağara duvarları özel piroteknik yöntemlerle genişletilmiş ve kazazede mağaradan çıkarılmıştır. 
 
Tüm bu bilgiler ışığında, haberlerde geçen bilgilerin düzeltilmesini rica eder, gerekirse röportaj, bilgi ve ortak çalışma için aşağıdaki bilgileri kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz.
 
Bülent Genç, Mağaracılık Federasyonu Başkanı (0 532 453 2802)
Emre Can Güzel, Kurtarma Komisyonu Başkanı (0 541 497 4653)