12. Balkan Mağaracılar Birliği Kampı

Kategori: Genel, Haberler, Toplantı, Uluslararası | 0

2-8 Temmuz tarihleri arasında Romanya’nın Hateg şehrinde bulunan Baru Mare kasabasında 12. Balkan Mağaracılar Birliği (BSU) Kampı düzenlendi. Balkan ülkelerinden yaklaşık 150 mağaracının katıldığı organizasyona Türkiye’den Attila Ülgen (MAD-Bursa), Bensu Elmacı (İTÜMAK), Emel Gökgöz (İTÜMAK), Bülent Efe Temür (İTÜMAK) ve Elif Yavuz (İTÜMAK) katıldı.

Organizasyon yeri Balkan ülkelerine yakın olması, antik bir kent olması, Retezat ve Şureanu gibi sıradağların bölge içerisinde bulunması ve Şura Mare mağarasının bu şehirde olması nedeniyle Hateg şehri seçilmiş. Katılımcılara 10 farklı mağara seçeneği sunuldu. Bazı mağaralar sulu, bazıları dikey ekipman gerektirmeyen, bazıları ise turistik mağaralardı. Mağara turları dışında yürüyüş ve kültürel turlar da düzenlendi.

Mağara Jeolojisi, Yarasalar, Mağara Turizmi, Biyospeleoloji, gibi konularda bilimsel içerikli konferanslar yapıldı. Organizasyonda ayrıca Speoarta kapsamında birbirinden güzel mağara fotoğrafları da sergilendi. BSU genel kurul toplantısı yapıldı. Toplantı sonunda yeni başkan yardımcısı, genel sekreter ve yönetim kurulu üyesi seçildi.

Türkiye Mağaracılık Federasyonu olarak Romanya Mağaracılık Federasyonu’na emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.